Pomocník pre naše črevá

29.12.2021

Vláknina

Z výživového hľadiska sa väčšinou zaradzuje medzi nestrávitelné sacharidy a na etiketách potravín sa často uvádza zvlášť. Avšak pre náš tráviaci systém je veľmi prospešná, z viacerých dôcodov:

 • Chudnutie - Pomáha pri chudnutí - potraviny obsahujúce vlákninu totiž navodzujú pocit sýtosti a zároveň má vláknina nízku energetickú hodnotu (približne 8 kJ na 1 g vlákniny), preto sa nám vďaka nej lepšie chudne a zároveň potláčajú sa neovládateľné chute na sladké či tučné jedlo
 • Cholesterol - Viaže na sebe radu látok ako sú tuky a cholesterol, znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, spomaľuje vstrebávanie sacharidov a znižuje tak glykemický index potravín, viaže i toxické látky. 
 • Lepšie vyprázdňovanie - Urýchľuje vyprázdňovanie čreva a zmäkčuje stolicu, takže slúži i ako prebiotikum, teda ako potrava pre priaznivú mikroflóru čreva. 
 • Detoxikácia - Nielen, že na seba viaže toxické látky, ale celkovo telo detoxikuje. Vláknina totiž funguje v tele ako kartáčik, ktorý zbavuje organizmus všetkých nečistôt a škodlivín. Vďaka tomu môže čokoľvek, čo obsahuje vlákninu, zlepšovať napríklad i kvalitu kože a nehtov. 

Vláknina má pre náš organizmus veľmi dôležitú úlohu. Dá sa povedať, že je to taký náš ,,,ochranca", ktorý znižuje riziko vzniku množstva civilizačných chorôb, ako sú: 

 • choroby srdca a ciev
 • cukrovka 2. typu 
 • obezita 
 • rakovina hrubého čreva
 • zažívacie problémy vrátane chronickej zápchy alebo zápal thrubého čreva 
 • hemoroidy 
 • žĺčníkové kamene
 • a zároveň pôsobí priaznivo i proti tvorbe zubného kazu a paradontózy. 

Poznáme dva druhy vlákniny a oba majú v našom jedálničku svoju nezastupiteľnú rolu:

- Nerozpustná vláknina je to taký kartáč, ktorý čistí povrch naších čriev a zároveň ich dráždi k väčšiemu pohybu.

- Rozpustná vláknina nabobtná / zväčší svoj objem / a tým pádom navodzuje v žalúdku väčší pocit sýtosti. 

Oba typy by preto mali byť v jedálničku zastupené približne v pomeru 2:1. Aby priniesla vláknina vašemu telu všetky svoje pozitíva, mali by ste si podľa výživových špecialistov dopriať denne 30 g. U detí nad 2 roky sa potom vhodný príjem počíta podľa veku dieťaťa plus 5, tzn. že napríklad 5 ročné dieťa by malo za deň zjesť 10 g vlákniny, 10 ročné 15 g. Do 2 rokov potom stačí 5 g vlákniny denne. 

Zdrojom vlákniny sú predovšetkým potraviny rastlinného pôvodu. Obsahujú ju v obilniny, krupy, vločky, celozrnná múka a pečivo z nej vyrobené. Vlákninu ďalej nájdeme v strukovinách, zelenine, ovocí, zemiakoch, semienkach a orieškoch. Na etiketách potravín potom hľadajte označenie "so zvýšeným obsahom vlákniny". Takýto výrobok musí zo zákona obsahovať minimálne 6 g vlákniny v 100 g. Veľmi ľahký, ale efektívny spôsob, ako zvýšiť príjem vlákniny, bez toho aby ste museli denne počítať gramy a hodnoty jedla, je vlákninu doplniť vhodným suplementom. 

Ja som práve natrafila na doplnok FIBER od Modere, na ktorom ma oslovila jedinečná kombinácia obidvoch druhov vlákniny, tak ako rozpustnej, tak i nerozpustnej a to i s probiotickým kmeňom Bacillus subtilis. 

Koho zaujíma zloženie a čo to prinesie nášmu tráveniu a telu, čítajte ďalej:

ŠUPKY SEMIEN PSYLLIA (Jitrocele indického) - je to rozpustná vláknina, ktorá vďaka naviazaniu veľkého množstva vody dokáže zväčšiť svoj objem až dvadtaťkrát. Tým pádom sa náš žalúdok zaplní a prinesie nám pocit sýtosti pri minimálnom obsahu kalórií. Ďalším benefitom je, že šupky semien psyllia podporujú peristaltiku čriev a tak dochádza k rýchlejšiemu vyprázdňovaniu stolice z tela, a to vrátane škodlivých toxínov a odpadových látok. V prípade nízkeho príjmu vlákniny v potrave je stolica málo častá, potrava v čreve kvasí a dochádza k vzniku toxínov a zároveň k zvýšenej plynatosti.

INULIN - další druh rozpustnej vlákniny - jedná se o tzv. fruktan, teda o molekulu, ktorého základ tvoria molekuly fruktózy spojené v reťazec. Inulín sa vďaka svojej chemickej štruktúre nevstrebáva v tenkom čreve. Namiesto toho prechádza až do hrubého čreva, kde plní funkciu PREBIOTÍK. Môže byť taktiež využití ako zdroj výživy pre baktérie, ktoré tu žijú.

GUMA GUAR - rozpustná vláknina. Guarová guma je vyrábaná z guarových bôbov, semien rastliny Cyamopsis tetragonoloba podobnej fazuli.

CELULÓZA - slúži ako nerozpustná tzv. hrubá vláknina. Jej zložky dokážu veľmi dobre absorbovať vodu, avšak nenabobtná ako je to v prípade rozpustnej vlákniny. Zmäkčuje stolicu a jemne mechanicky dráždi črevnú stenu a urýchľuje tak črevnú peristaltiku.

BACILLUS SUBTILIS (bacil senný) - probiotický kmeň. Bacillus subtilis alebo bacil senný je pôvodom nepatogénna baktéria, ktorá je základným prvkom ekosystému celej planety Zem. Je známe, že najlepším vodným filtrom je pôda, kde práve Bacillus subtilis vodu čistí a do podzemných prameňov sa dostáva bakteriálne i chemicky vyčištená voda. 

Bacillus subtilis je PROBIOTIKUM, ktoré neosídľuje našu unikátnu mikroflóru, ale odstraňuje patogénnu mikroflóru a podporuje tú, ktorá je pre nás prospešná. Patogénna mikroflóra je kyslej povahy a Bacillus subtilis produkuje v črevách viac ako 70 typov enzýmov, 30 typov prírodních antibiotík, vitamínov, antibakteriálných substancií a taktiež oxidanty, ktoré patogénne mikroorganizmy ničia a tie prospešné posilňuje. 

Oproti iným probiotickým kmeňom ako sú laktobacily, bifidobaktérie apod., ktoré sa stále nachádzajú v ľudskom zažívacom trakte, Bacillus subtilis sa udrží v črevách po dobu až 14-tich dní. A ku všetkému týmto benefitom ešte i príjemne chutí vďaka prírodnej pomarančovej príchuti. Ľahko sa rozmieša ve vode, smoothie alebo si ho môžeme pridať do jogurtu.


Ak vás táto téma zaujíma a chceli by ste sa dostať k suplementu FIBER, ktorý momentálne začínam testovať aj ja, tak mi stačí napísať a pošlem vám promo kód, vďaka ktorému budete mať 10€ zľavu na svoj prvý nakup..

Článkom som sa inšpirovala od úžasnej Pavlíny zo skupiny Kolagénový matrix, kde sa venujeme prepojeniu telo-mysel-duša. Kto chce byť súčasťou tejto skupiny, stačí mi napísať a ja vás pridám ..

Som slobodná žena, mama malej Evky a milovníčka všetkého čo dobre chutí. Učím ako slobodne podnikať a zarábať aj keď pri tom nie si a som majiteľka Štúdia zdravia a krásy. Milujem cestovanie a spoznávanie skvelých ľudí...Ak sa chceš so mnou skontaktovať, stačí kliknuť sem a napíšeme si..