Mangový tvarohový koláč aj s mini príbehom

05.07.2018

Milujem tvarohový koláč. Je to rýchle a hlavne nemusím piecť žiadnu piškótu. Ale verím, že časom aj tú zvládnem. Piekla som ho prvýkrát a hlavne kvôli tomu, že ak mascarpone kúpim u nás v Hurgade, tak vtedy oslavujeme. To majú akurát tak v talianskom obchode a náhodne sme ho našli ešte v jednom egyptskom supermarkete. Tak sme samozrejme ako správni škrečkovia, ktorí si robia svoje zásoby, nakúpili primerané množstvo. Čiže všetko čo tam mali. Tak sme to naše mascarpone šupli do mrazničky a o mesiac som sa na internete dočítala, že to nemôžem!!! Že sa to nedá potom jesť a môžem ho hneď vyhodiť do koša. Ajajaj a čo teraz?! Tak som vybrala dva kusy a teda, ide sa piecť koláčik. Musím povedať, že netreba všetkému veriť. Na pohľad po rozmrazení , to bolo také divné ale keď som tam šupla bez rozmýšľania ďalšie ingrediencie, vznikol krásny vláčny krém, ktorý sa dal aj jesť. Okrem toho, že počas pečenia mi vypli elektriku ( nie len mne ale celej Hurgade )asi tak na hodinu a môj úžasný koláč síce pekne klesol,ale aj tak všetko dopadlo dobre...Tak poďme na ten postup

Čo potrebujem na tento fajnový cheesecake :

200g sušienok - ja som použila aké som mala doma, takže žiadna značka.. robte to podľa chuti

100g masla

500g mascarpone

250g kyslej smotany

3 lyžice medu - kto chce sladšie nech si pridá

2 európske banány alebo kto žije v Egypte, tak 4 malé egyptské banány

1 lyžička mletej vanilky alebo vanilkový lusk

3 lyžice kokos strúhaný

2 vajcia - oddelené žĺtka a bielka si vymiešame na penu

4 malé mangá alebo 2 veľké

Sáčok želatíny

200ml vody

Práškový cukor - podľa chuti

Postup

V prvom rade si zapnem rúru a predhrejem na 170 stupňov, lebo ako šikovná gazdiná, tú zapínam ako poslednú. Pripravím si korpus. V miske si vymiešam rozdrvené sušienky s roztopeným maslom a do vymastenej tortovej formy ( s priemerom 20cm ) poriadne natlačíme na dno a boky. Ja som si pomohla s lyžicou. Takto pripravený korpus šupnem do vopred vyhriatej rúry na takých 15 minút. Pekne sa to spojí a nerozpadne sa.

Príprava krému je úplne jednoduchá. Vymiešam si mascarpone s kyslou smotanou. Do toho pridám med, rozpučené banány, lyžičku vanilky alebo vanilkový lusk, 3 lyžice kokosu. Túto zmes poriadne premiešam a ochutnám či je dostatočne sladká. Ak chce niekto viac sladké, môže pridať viac medu. Do toho pridám dve žĺtka to všetko poriadne premiešam. Do tejto zmesi pomaličky primiešam sneh z bielka. Tak mi vznikne krásny vláčny krém, ktorý vylejem na vychladnutý sušienkový korpus.

Tvarohový koláč vložím do rúry, ktorá je vyhriata na 150 stupňov a koláčik pečiem 50-60 minút. ( pokiaľ mi nevypnú elektriku - v tom prípade rúru neotváram )

Mám ešte jeden tip pre vás. Ak chcete aby bol koláč krásne vláčny a nepopraskal, tak predtým, ako ho dáte piecť, vložte do rúry pekáč alebo inú vhodnú nádobu s vodou a nechať ho tam počas celého pečenie. Vlhkosť zabezpečí aby nepopraskal.

Ak je koláč upečený, vyberiem ho z rúry a nechám vychladnúť. Koláč je vtedy hotový, ak sa po okrajoch oddeľuje od formy a v strede je ešte trochu trasľavý. To vôbec nevadí, ak ho necháme vychladnúť ten stred aj tak stuhne. Ak už mám koláčik vychladený, pripravím si mangovú želatínu..

Rozmixujem si mango na kašu, pridám cukor podľa chuti alebo iné sladidlo. Pripravím si želatínu podľa návodu tu vlejem do vymixovaného manga, premiešam a nalejem pomaličky na upečený koláč. Dám do chladničky a teším sa na ďalší deň, lebo najlepšie je ho nechať až do ďalšieho dňa...

Dobrú chuť Vám prajem

Zuzi