Viete s čím si čistíte zuby?

08.07.2018

Čo rozhoduje u vás pri výbere tej správnej zubnej pasty? Je to cena? Značka? Či chuť alebo zloženie? Mnohé zubné pasty z obchodu, či lekárne obsahujú nebezpečné chemikálie, ktoré môžu spôsobovať podráždenie ďasien a ústnej dutiny, prípadne majú iné negatívne účinky. 

Ja osobne som sa riadila cenou a dosť často ma vedela ovplyvniť reklama, ktorá bežala v televízii. Postupne ale začal rozhodovať rozum a aj potvrdenie toho, že tie pasty, ktoré som používala roky, mi vôbec nepomáhajú. Bola som veľmi obľúbený pacient zubárov, pretože kazov som mala neúrekom. Postupne ako som chodila na pravidelne na ošetrenia k zubárovi, som strácala aj strach z neho a vôbec ma ani nenapadlo nesúhlasiť s vytiahnutím dvoch zubov. To som mala dvadsať. Do dvadsiatky mi už milý pán zubár stihol vytiahnuť dva zuby na pravej strane. Veď načo mi tie zuby sú, mám ich predsa ešte dosť...( škoda, že nevidíte ako sa pri tom rehocem )

Každý má na výber a ja som sa sa v mojich 28 rokoch dostala k paste AP24. Dosť som bola skeptická, pretože tak ako každý, už som ničomu a nikomu neverila. Ale skúsila som. Dnes sú to už tri roky, čo používam túto pastu a ocenila som ju hlavne počas tehotenstva. Mamičky určite vedia, čo je to problém so zubami počas tehotenstva a kojenia. ( Ja som kojila presne dva roky ) Našťastie sa u mňa neobjavili žiadne problémy so zubami a za to môžem vďačiť paste AP24, ktorá patrí medzi najzdieľanejšiu a najpredávanejšiu pastu na celom svete. Asi na tom niečo bude :) 

Koho zaujíma niečo o bielení zubov, čo obsahujú bežné pasty a čo pasta AP24, môžete si o tom prečítať nižšie. 

Kto by chcel túto pastu vyskúšať, alebo vidieť nejaké výsledky pred a po, stačí sa mi ozvať  :) 

Bielenie zubov

Sú dve možnosti bielenia zubov , domáce, alebo profesionálne v ambulancii. Ako bielenie pôsobí na naše zuby závisí od koncentrácie, spôsobu a trvania aplikácie bieliaceho prípravku...
Bielenie zubov sa určite nesmie robiť deťom, tehotným a dojčiacim ženám, ďalej by mali byť vyradení aj pacienti s neošetrenými kazmi, neadekvátnou hygienou, prípadne rôznymi aktívnymi ochoreniami ďasien a parodontu. Niektorých asymptomatických ochorení si totiž pacient nemusí byť ani vedomý.
Prostriedky používané na bielenie, s koncentráciou nad 0,1 hmotnostných percent peroxidu vodíka, by podľa európskej smernice z roku 2011 a nariadenia vlády SR z 2012, mali byť dostupné len pre zubných lekárov. A to práve z dôvodu, že bielenie zubov bez odborného vyšetrenia predstavuje nemalé riziko.
Peroxidové zlúčeniny dostupné na internete nezriedka prekračujú povolené koncentrácie alebo neprešli povinnými testami a certifikáciami, bežne neobsahujú ani žiadnu záruku pre pacienta pred trvalým poškodením chrupu. Sú známe prípady, keď neschválené prípravky boli distribuované prostredníctvom internetu za lákavé ceny a ich zloženie sa veľmi nelíšilo od čistiacich prostriedkov na keramiku v kúpeľni.

Ak sa teda len rozhodneš pre chemické bielenie, tak si priprav cca 350€. Samozrejme veľa závisí od metódy bielenia. Cenu uvádzam len orientačnú.

Bežná pasta

Veľa ľudí nerozmýšľa nad účinnosťou pasty a ani nad tým, čo robí s našimi zubami, ústnou dutinou a už vôbec si neuvedomujú, čo s našim zdravím môže spraviť nesprávny výber pasty. Veľakrát však rozhoduje cena. Bežné zubné pasty obsahujú nebezpečné látky. Pre vyvarovanie sa nepriaznivým účinkom rôznych chemikálií je nevyhnutné hľadať nové spôsoby čistenia zubov.

V zubných pastách sa používajú viaceré nebezpečné látky, ako sú napríklad:

 • triclosan (silne toxická látka)
 • sodium lauryl sulfate (karcinogén, dráždi sliznice)
 • umelé sladidlá ako aspartám (neurotoxín)
 • Popylén Glycol- nachádza sa v mrazuvzdorných prostriedkoch
 • Kalcium Pyrofosfát- kyslá prísada v prášku na pečenie
 • Peroxid Vodíka- pravidelné používanie môze spôsobiť podráždenie ďasien a môže byť príliš nešetrné pre tých ktorí majú korunky, plomby a zubné implantáty
 • Disodium Pyrofosfát- sa používa aby zabránil vyvarenie všetkých štiav v mnohých mäsových produktoch
 • Sukralóza- Univerzity Duke potvrdila že pravidelné užívanie Splenda (obchodný názov sukralózy) laboratívnymi myšami počas 12tich týždňoch spôsobuje početné nepriaznivé účinky
 • BHT- niektoré štúdie na zvieratách naznačujú že spôsobuje rakovinu, poškodenie obličiek a pečene a poškodenie plodu

Napríklad, prvý spomenutý triclosan, ktorý sa v zubných pastách používa ako antibiotikum, narúša endokrinný systém. Sodium laryl sulfát zasa poškodzuje chuťové poháriky.

Zubná pasta AP24

Ešte pred rokom som vôbec neriešila, akú zubnú pastu používam. Celý môj doterajší život som sa pri výbere riadila cenou, nech to je čo najlacnejšie a nech to chutí a poriadne pení. Samozrejme moje návštevy u zubára boli veľmi časté. Raz mi musel vytiahnuť 2 zuby naraz!!! Na to nikdy nezabudnem. Postupom času ma ten môj chrup začal viac zaujímať a už keď som otehotnela, používala som zubnú pastu AP24, ktorú držím v ruke na fotke. Vtedy som zistila, že táto zubná pasta je iná, ako ostatné. Väčšina mamičiek malo problémy so zubami, no u mňa sa neobjavili žiadne, čo pripisujem nielen dobrej strave, ale aj správnej starostlivosti o chrup a správnemu výberu zubnej pasty.. Stále kojím a všetci v mojom okolí mi hovorili, že budem mať problém so zubami. Doteraz sa nedostavili, za čo som aj zubnej paste AP24 nesmierne vďačná :) Vyriešila sa mi moja citlivosť zubov a nemám ani jeden kaz. Táto zubná pasta zosvetľuje farebný odtieň pomocou kombinácie troch zložiek. Zabraňuje tvorbe zubného povlaku a kazu. Neobsahuje peroxid, čiže k zubom je šetrná. Poskytuje dlhotrvajúci pocit hladkých zubov a svieži dych. Má osviežujúcu vanilkovo-mätovú chuť.

Prečo je zubná pasta AP24 tak účinná a pomôže vám s vaším chrupom?

Začnime tým čo neobsahuje. V paste nenájdete ropu, peroxid, cukor. Základné kľúčové zložky zubnej pasty AP24 sú:

 • Patentovaná zmes hydratovaného oxidu kremičitého a oxidu hlinitého - unikátna kombinácia, ktorá leští a čistí zuby bez narušenia zubnej skloviny
 • AP-24 - je to patentovaný prípravok proti plaku dimetikón a povrchovo aktívne látky, ktoré sa napevno obalia okolo zubov a ústa ostanú dlhotvajúco svieže
 • Monofluorofosforenčnan sodný - pomáha chrániť proti plaku

Verím, že Ti tento článok trošku pomohol zorientovať sa v zubných pastách a naštuduješ si zloženie tej svojej pasty, ktorú používaš. Tak ako sa staráme o svoje telo, zdravie a o to ,aby sme boli krásne a dobre vyzerali, nezabúdajme ani na náš chrup. Naše zúbky máme tiež len jedny. Ak chceš skúsiť moju obľúbenú zubnú pastu, napíš, poradím ako ju jednoducho objednať...

Prajem krásny usmievavý deň

Zuzi 

Chcete ma kontaktovať?