Tradičné Slovenské Vianoce v Egypte

24.12.2017

Vianoce sú naše obľúbené sviatky. Milujeme tú atmosféru Vianoc, ktorá na nás sála odvšadiaľ. Všade naokolo vysvietené stromčeky, vianočné darčeky, ozdoby, vianočná hudba...akurát čo nemáme a mne osobne aj trošku chýba, tak to je sneh. Ale ten zase môžeme vidieť v Káhire. Síce len v nákupnom centre ale môžeme sa tam vyblázniť do odpadnutia. Takže keď budeme mať neprekonateľnú potrebu vyváľať sa v snehu, nasmerujeme si to do Káhiry.

Veľa ľudí má pocit, že keď žijeme v Egypte, v moslimskej krajine, tak neoslavujeme ani Vianoce a ani žiadne iné kresťanské sviatky. Opak je však pravdou, všetky sviatky oslavujeme. Dokonca poznáme moslimov tu v Egypte, ktorí majú doma Vianočný stromček a užívajú si tiež tento čas s radosťou.

Dodržiavame všetky tradície a naše sviatky sa nesú v duchu Zemplínsko-Rusínskom. Môj drahý je Rusnak jak buk, ja Sotačka jak ruža...tak sme si spojili to svoje, čo ma kto rád.

Medzi jeden z našich zvykov patrí, celodenný pôst. Ešte pred večerou máme zvyk umyť sa vodou, v ktorej sú peniaze. Takýmto spôsobom by sme mali zo seba zmyť všetko zlé, aby nás čakali úspešné a príjemné mesiace. Taktiež by to malo všetkým zabezpečiť dostatok zdravia. Ďalším naším zvykom je spraviť si medom krížik na čele pred začatím štedrej večere. Tento zvyk sa spája s hlavou rodiny a teda otcom. Ešte predtým, než zasadneme k stolu, namočí prst do medu a urobí krížik na čele každého člena. Tento krížik s medom má zabezpečiť dostatok zdravia počas budúceho roka a aby všetky skutky boli požehnané tým najvyšším. Pri večeri nevstáva nikto od stola, okrem gazdinej . Teraz to je premiéra pre Evičku, tak som zvedavá ako obsedí ona :)

Naša Štedrá večera pozostáva zo siedmych chodov tradičnej zemplínskej kuchyne. Začíname oplátkami, medom a cesnakom, čo je klasika asi v každom kúte Slovenska. Potom pokračujeme vianočnou kapustnicou, mačankou, fazuľovým prívarkom, pirohami, bobaľkami / opekancami / s kapustou, makom a makovo-orechové a končíme zemiakovým šalátom s pečenou rybou. kto nevie čo je mačanka, tak je to hubova omáčka, s kapustným rôsolom, šľahačkovou smotanou a trochou kyslej kapusty. Všetko je robené na masle a varené rukami môjho drahého muža. Som na neho veľmi hrdá a vďačná za to, že takto to pre nás už desať rokov čo sme spolu to všetko jedlo na Štedrý večer pripravuje. Na mne je vypekanie vianočného pečiva a vianočky. Máme to pekne rozdelené.

Nech vám tieto sviatky prinesú veľa krásnych spomienok a radosti. Nech rovnaké šťastie stretá aj vašu rodinu a blízkych. Podeľte sa o všetky tieto radosti aj s ostatnými ľuďmi, aby toto posolstvo potešilo aj ostatných blízkych

Krásne prežitie Vianočných sviatkov a Šťastný Nový rok.